czwartek, 18 kwietnia 2013

Tarka kuchenna

Zapewne każdy z Was ma w domu tarkę kuchenną, ale czy wiecie jak ją w pełni wykorzystać? 
Zacznijmy od początku. Tarki kuchenne mają różne kształty, rozmiary i różne powierzchnie trące, ale wszystkie spełniają to samo zadanie, a raczej zadania, o czym za chwilę. Obecnie na rynku mamy bardzo wiele różnego rodzaju tarek kuchennych, ręczne z pojedynczymi ostrzami, automatyczne, 4w1, 6w1, z pojemnikiem lub bez, do wyboru do koloru. Natomiast jeśli chodzi o cenę, to tarkę możemy kupić za kilka lub kilka set złotych. To ile za nią zapłacimy zależy tylko od zasobności naszego portfela i chęci dopasowania takiej tarki do wystroju naszej kuchni. Lecz bez względu na cenę wszystkie spełniają te same funkcję. 


Jak wybrać tarkę kuchenną?

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to odpowiedzieć sobie na pytanie. Jaką tarkę potrzebuję?
Jeśli nie posiadasz żadnej sprawa jest prosta, kupujemy wielofunkcyjną. Natomiast jeśli masz już tarkę wielofunkcyjną i szukasz czego innego kup tarkę ręczną, zajmuje mniej miejsca (możesz ja schować do szuflady lub powiesić na ścianę), przecież nie chcesz zagracać sobie kuchni stosem tarek o różnych ostrzach. 
Wybierając się do sklepu w celu zakupu odpowiedniej tarki zwróć uwagę na ostrza, ich rozmieszczenie i głębokość. Noże powinny być rozmieszczone naprzemiennie i być na tyle blisko siebie aby ucieranie było łatwiejsze. Głębokość ostrzy powinna być na tyle duża aby nasz produkt nie ślizgał się po ich powierzchni. Noże powinny być ostre, możemy to sprawdzić za pomocą opuszków palców lub paznokci. Przesuń palcami po ostrzach jeśli wyczujesz, że są zatrzymywane przez ostrza jest to znak, że Twoja tarka jest ostra. Dla pewności możesz przesunąć paznokciem po jej powierzchni, jeśli pozostanie wyraźny ślad znaczy to, że Twój wybór był trafny. 

Jak i do czego wykorzystać tarkę kuchenną?

Podstawowe tarki kuchenne mają cztery rodzaje ostrzy.
  • Duże ostrza.

Za pomocą tego rodzaju noży możesz utrzeć warzywa i owoce na grube paski, które świetnie nadają się do przyrządzenia surówek, zup, placków czy dań azjatyckich.
  • Małe ostrza.

Za pomocą tych ostrzy utrzesz warzywa, owoce i miękkie sery na cieniutkie paseczki. Sprawdzą się one do przygotowania zarówno zestu owocowego, delikatniejszych surówek, placków, aromatycznego chutney jak i zapiekanek.
  • Szatkownik.

Ostrze to służy do szatkowania niewielkich warzyw np. marchew na cienkie plastry. Idealne do udekorowania talerzy, kanapek, surówek czy zrobienia pysznych domowych chipsów

  • Ząbki.

Ząbkami możesz utrzeć twarde warzywa np. ziemniaki lub cebulę na gładkie puree, które świetnie sprawdzą się do przygotowania placków ziemniaczanych lub przecierów owocowych dla dzieci. Za pomocą ząbków również możesz utrzeć twarde sery lub suchą bułkę na delikatny proszek, który świetnie nada się jako panierka lub do posypania potraw.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie akcesoria jak tarka kuchenna można wliczyć do standardowego wyposażenia kuchni, zaraz obok różnych naczyń i sztućców. Tych ostatnich mam kilka kompletów, w tym jeden odłożony na specjalne okazje. Ostatnio zakupiłam też zestaw specjalnych sztućców do serwowania potraw https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/sztucce/sztucce-do-serwowania-potraw. Z reguły takie sztućce wyróżniają się specyficznym kształtem, warunkującym ich przeznaczenie. W zestawie można znaleźć np. łyżki do serwowania zupy, sałatek, czy też sztućce do podawania oraz krojenia ciast.

    OdpowiedzUsuń