niedziela, 15 grudnia 2013

Triki i techniki - Ziemniaki - tabela odmian i typów kulinarnych

Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się jak można uprościć sobie pracę w kuchni, w jaki sposób zrobić coś szybciej mniejszym nakładem sił? Jeśli tak to jesteście w odpowiednim miejscu. W tym dziale chciałbym się podzielić z wami kilkoma trikami i technikami, które pomogą wam usprawnić waszą pracę i sprawią, że będziecie bardziej efektywniejsi w kuchni. 

Postaram się przedstawić wam techniki smażenia, pieczenia i gotowania, dzięki którym wasze potrawy będą smaczniejsze i lepiej prezentowały się na talerzu. Dowiecie się jak obrać czosnek, poszatkować cebulę w naprawdę drobną kostkę czy też usmażyć stek taki jak najbardziej lubicie. 






Tabela odmian i typów kulinarnych ziemniaków:

Dzisiaj coś dla tych, którzy wchodząc do sklepu z zamiarem zakupu ziemniaków zwracają uwagę na przeznaczenie kulinarne tego warzywa.


Typ kulinarny
Odmiany
Opis
A
Accent, Albina, Belana, Bellinda, Colette, Cykada, Frezja, Mariska, Regina, Venezia
Zachowujące formę – takie najlepiej nadają się na sałatki, kartofle smażone i w łupince, na grilla oraz do zup
AB
Almera, Altesse, Annabelle, Clarissa, Dali, Denar, Hubal, Impala, Karatop, Krasa, Lord, Viviana, Orchestra, Zenia
TYP AB – sałatkowy, wszechstronnie użytkowy.
B
Albina, Aksamitka, Ania, Atol, Balbina, Baszta, Beata, Bellarosa, Bila, Danusia, Colette, Drop, Ewelina, Fala, Felsina, Fresco, Gala, Gloria, Irga, Irys, Jagna, Jagoda, Jaśmin, Jelly, Kolia, Latona, Lotos, Malwa, Maryna, Mors, Muza, Nandina, Oda, Orlik, Orłan, Perkoz, Red Sonia, Rosalind, Ruta, Rybitwa, Rywal, Sante, Signal, Sumak, Tara, Timate, Tokaj, Triada, Vital, Wawrzyn, Wigry, Wiking, Wolfram
Typ ten obejmuje odmiany ogólnoużytkowe, które nadają się zarówno do smażenia, jak i do gotowania. Na naszych talerzach pojawiają się zazwyczaj jako jako dodatek do mięs i sosów albo w postaci frytek.
BC
Agnes, Ametyst, Amora, Augusta, Arkadia, Benek, Bryza, Cekin, Courage,  Courlan,  Elida, Ewelina, Etola, Fianna, Finezja, Florina, Fregata, Gawin, Gracja, Gustaw, Ibis, Janka, Jurata, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Veronie, Marlen, Miłek, Quincy, Pirol, Redstar, Soplica, Tajfun, Tetyda,
TYP BC  – wszechstronnie użytkowy, raczej mączysty
C
Anielka, Aster, Barycz, Bursztyn, Bzura, Centa, Ceza, Etiuda, Grot, Honorata, Karlena, Koral, Kos, Legenda, Lena, Mila, Salto
Ich miąższ po ugotowaniu jest suchy, rozsypujący się i wyraźnie mączysty. Dlatego sprawdzają się w purée, kopytkach, pyzach, knedlach, kartaczach, czy plackach. Mogą też stanowić bazę do wypieków i zagęszczania zup.
  
Wersja do pobrania - Tabela 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz