poniedziałek, 18 marca 2013

Narzędzia kuchenne


Noże kuchenne

Nóż jest to podstawowe narzędzie w kuchni, bez niego ani rusz.  Wykorzystujemy je do siekania, obierania, krojenia, filetowania i wielu innych rzeczy. Postaram się przybliżyć wam kilka informacji na temat noży kuchennych.

Zaczynamy od zakupu odpowiedniego noża do naszych potrzeb. W sklepach mamy szeroki wachlarz wyboru noży kuchennych, ale nie każdy będzie dla nas. Kupując nóż pamiętajmy, że powinien dobrze leżeć w dłoni, powinniśmy mieć wrażenie, że stanowi swoiste przedłużenie nasze ręki. Kupując nóż, weź go do ręki i złap palcem wskazującym i kciukiem za ostrze, jeśli czujecie że to jest ten egzemplarz kupujcie, jeśli nie szukajcie noży innego producenta. Waga noża również ma znaczenie, im cięższa rękojeść, tym większa pewność w jego prowadzeniu i większa dokładność cięcia.

Wchodząc do sklepu pewnie zauważyliście, że nie tylko mamy wielu producentów noży ale i różne ich rodzaje. Który nóż wybrać i do czego one służą, tego dowiecie się z dalszej części tekstu. Ze względu na przeznaczenie, noże kuchenne dzielimy na:
  • Nóż „szefa kuchni” - jest to długi nóż wielofunkcyjny, możemy nim kroić mięso i warzywa, siekać zioła, jest bardzo wygodny, jednak ze względu na jego długość łatwo jest się nim skaleczyć.
  • Nóż do krojenia chleba -  jest to  długi nóż o ząbkowanym ostrzu, które działa jak piłka, może służyć również do cięcia mrożonek.
  • Nóż do filetowania ryb - nóż średniej długość o cienkim i giętkim ostrzu, dzięki czemu można łatwo oddzielać mięso ryby od ości i filetować ją.
  • Nóż do krojenia warzyw - ma średniej długości ostrze, jednakowej szerokości, które umożliwia szybkie i łatwe siekanie i krojenie warzyw.
  • Nóż do skrobania - jest to krótki nożyk o zwężającym się ostrzu, służy do zeskrobania cienkiej skórki warzyw.

Oczywiście jest jeszcze kilka innych typów noże ale te wymienione powyżej stanowią tzw. „zestaw podstawowy”. Oczywiście nie musicie posiadać wszystkich wystarczą pierwsze trzy.

Mamy już noże, ale czym jest nóż jeśli nie jest on odpowiednio naostrzony?
Zwykłym kawałkiem stali, którym można wyrządzić więcej szkód niż pożytku, od zniszczenia produktów do skaleczenia samego siebie włącznie. Na rynku mamy również bardzo duży wybór ostrzałek do noży, jednak osobiście preferuję dwa z nich:
  • Ostrzałki kamienne – pozwalają nam na pełną kontrolę nad procesem ostrzenia, jednak ostrzenie za jej pomocą wymaga nieco wprawy. Ponieważ do naostrzenia noża potrzebujemy przynajmniej dwóch kamieni o różnych gradacjach, zaopatrzmy się w ostrzałki dwustronne. Na jednaj stronie ostrzymy nóż, a na drugiej go polerujemy.
  • Stalki – jest to pręt pokryty różnego rodzaju materiałami ściernymi (zależy od producenta). Doskonale nadają się do szybkiego podostrzenia noży. Chociaż ich używanie wymaga nieco wprawy, są to ulubione ostrzałki rzeźników, masaży i szefów kuchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz