Lebiodka pospolita - Origanum vulgare, czyli Oregano. Roślina znana jako dodatek do sosów, mięs, czy alkoholi i oczywiście jako dodatek do pizzy. Oregano rośnie w Północnej Afryce, Europie i Azji. W Polsce rośnie dziko na terenie całego kraju w zaroślach, na skrajach lasów i nasłonecznionych pagórkach, przez niektórych zwana dzikim majerankiem. Oregano to bardzo
popularna roślina wieloletnia, ceniona i wykorzystywana ze względu na
swoje walory smakowe jak i właściwości lecznicze, jej właściwości opisywali już Hipokrates i Arystoteles. W średniowieczu
zaś zabezpieczać miało przed czarami i złymi urokami. Dziś używa się jej
w kuchni oraz w domowej apteczce. Lebiodki używa się także w domowej
kosmetyce, podczas regenerujących kąpieli, czy zdrowych naparów.
Oregano najczęściej łączone jest w potrawach z bazylią, majerankiem,
tymiankiem i pieprzem.
Uprawa.
- Chcąc z sukcesem uprawiać oregano, należy zapewnić mu słoneczne i zaciszne stanowisko oraz lekkie i przepuszczalne podłoże. Podłoże warto wzbogacić kompostem, który nie tylko poprawi jego strukturę, ale także dostarczy wielu ważnych składników mineralnych, dzięki którym lebiodka będzie rosła bujniej i osiągnie większe rozmiary. Na jednym stanowisku może być uprawiana przez około 5 lat. Należy pamiętać o spulchnianiu i odchwaszczaniu podłoża, a w przypadku przedłużającej się suszy także podlewaniu. Gatunek mrozoodporny.
- Zioło można także uprawiać w pojemnikach na balkonie, a także w mieszkaniu. W uprawie pojemnikowej należy pamiętać, aby nie przesadzać z podlewaniem i zapewnić jasne stanowisko. Do uprawy w mieszkaniu najlepiej wybrać odmianę charakteryzującą się mniejszymi rozmiarami.
- Ziele możemy pozyskiwać na bieżąco- w razie potrzeby. W przypadku zbioru lebiodkę pospolitą ścinamy na wysokości kilku centymetrów nad ziemią- w okresie jej kwitnienia. Wówczas to, ziele jest najbardziej aromatyczne i najodpowiedniejsze do zbioru.
Właściwości oregano.
- Origanum vulgare zawiera wiele substancji aktywnie czynnych, które decydują o jego zastosowaniu, zarówno w lecznictwie jak i w kuchni.
- Zawiera ono m.in. olejek eteryczny w którego składzie znajdziemy tymol, karwakrol, alkohole, fitoncydy, a a także garbniki, gorycze, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C.
Zastosowanie w kuchni.
- Ze względu na korzenny zapach i gorzkawy smak, lebiodka pospolita znalazła szerokie zastosowanie jako roślina przyprawowa. Zioło bardzo popularne zwłaszcza w kuchni francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, a nawet meksykańskiej.
- Przyprawa doskonała do różnych mięs, sosów, pizzy, zup, ryb, serów, dań z pomidorami, sałatek, makaronów.
- Używana jest do przyprawiania niektórych wódek, wina wermut i likierów.
Zastosowanie w lecznictwie.
- Oregano ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka na różnych płaszczyznach.
- Olejek eteryczny ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.
- Ziele lebiodki pobudza apetyt, działa wykrztuśnie (kaszel, problemy z układem oddechowym), przeciwbiegunkowo (garbniki) oraz jest stosowane przy atonii jelit, a więc problemach związanych ze skurczami mięśni gładkich lub mięśni poprzecznie prążkowanych.
- Stosowana także przy reumatyzmie oraz bezsenności. Ziele może być stosowane w formie naparu oraz licznych mieszanek ziołowych.
Nalewka z oregano
(pobudza apetyt, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia, odtruwa i ogranicza nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym)
Weź 4 łyżki suszonego zioła lebiodki i zalej litrem czystej wódki, dodaj jedna łyżka stołowa miodu (najlepiej wrzosowego) zakręcamy i odstawiamy na miesiąc. Po upływie tego czasu odcedź nalewkę i przelej do butelek. Zażywaj łyżkę 3 razy dziennie.
Syrop z oregano
(działa przy kaszlu, przeziębieniu, chorobach zakaźnych i katarze)
Weź
równe części ziela lebiodki, ziela tymianku, igliwia lub gałązki sosny,
świerku lub modrzewia, liść i kwiat podbiału oraz korzeń lukrecji, zalej
2 szklankami wody, gotuj 5 minut, po czym odstaw na 30 minut. Po
upływie czasu przecedź i dodaj pół szklanki cukru, 100ml miodu oraz sok z
jednej małej cytryny, dodatkowo dorzuć 30 g gliceryny i 4 goździki oraz
szczyptę cynamonu. Wymieszaj i przechowuj w chłodnym miejscu. Zażywaj 4 razy dziennie po 1 łyżce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz